NBA Logosunun Hikayesi

  • Yayınlayan: logonuzburada16

Logoların en az tasarımları kadar hikayeleri de her zaman ilgimizi çekmiştir. Geçenlerde bir kaç blogda gezinirken NBA’in logosunun hikayesine rastladık ve bu hikayeyi sizlerle paylaşmak istedik!

İşte NBA logosunun hikayesi!

1969 yılında, ABA (Amerikan Basketbol Birliği) karşısında daha prestijli olmak isteyen NBA ( 1976’da bu iki kurum NBA adıyla birleşmiştir) farklı bir arayış içerisindeydi.

Daha çok tanınmak için modern ve ilgi çekici bir logo tasarımına sahip olmaları gerekiyordu. NBA yöneticilerinden Siegel Gale’in kurucusu Alan Siegel’e giderek yardım istediler. Siegel bu yardım talebi karşısında spor magazin fotoğraf arşivlerini incelemeye başladı ve incelerken Lakers’lı All-Star oyuncu Jerry West’in fotoğrafı dikkatini çekti.nba2west

Dinamik ve hareketli olan bu fotoğraf NBA’i anlatıyordu sanki.

Bir çok kişi NBA logosa ilham veren ismin Jerry West olduğunu kabul etse de, Siegel logodaki figürün tüm dünyaya malolduğunu ve bir kişi veya takımla tanımlanmasının yanlış olduğunu söylüyordu.

Ayrıca NBA yönetim kadrosundan David Stern, logoda kullanılan silüetin West’e ait olduğuna dair ellerinden bir kanıtın olmadığını belirtmiştir.

Ne olursa olsun NBA kurumu ve logosu gerçekten mükemmel!

nba-logo-wallpaper-41588-42564-hd-wallpapers

Yazar: logonuzburada16

Bir cevap yazın